Isetehtud näpuvärvid otse köögikapist!

Söödavad näpuvärvid. Kõlab pisut ohtlikult?

Tegelikult mitte. Kodus ise näpuvärve keetes on võimalik valmis teha värvid, mille suhu sattumise pärast ei pea üldse muretsema.

Idee katsetada 100% loodulike näpuvärvide tegemist saime siis, kui valmistasime ette „Teeme ise“ õpetust ajakirja PERE ja KODU jaoks. Kuigi ka päris toiduvärvidega tehtud näpuvärvid on suhu sattudes poevärvidega võrreldes ohutud, huvitas meid küsimus, kas saaksime näpuvärvid valmis ka ainult “koduste vahenditega”.

Mõeldud-tehtud. Keetsime valmis värvipõhja ning asusime toonimisega katsetama. Erinevate värvitoonide saamiseks leidsime inspiratsiooni esmajoones tegemisi-toimetusi blogist, kus oli juttu martsipani värvimisest looduslikul teel. Erinevalt koogitegemisest polnud meil aga ees maitsele seatud piire, nii võisime proovida ka ootamatuid aineid, näiteks wasabit. Pisut takistas meid varakevadine aeg, kus õues oli maa alles must ning polnud võimalik peenrast haarata igasuguseid huvitavaid taimi nagu seda praegusel aastaajal juba teha saab. Seda põnevam on aga kindlasti kõigil huvilistel suvisel hooajal veel järele proovimata taimi näpuvärvide toonimiseks katsetada.

Meie proovisime järgmisi variante:
1. peet
2. kurkum
3. peet + kurkum
4. porgand
5. kiivi
6. wasabi
7. punase kapsa keeduvesi
8. punase kapsa keeduvesi + sooda
9. peet + punase kapsa keeduvesi + sooda
10. kakao
11. söetablett
12. toonimata värvisegu

VÄRVIDE TOONIMISEST
Näpuvärvide toonimiseks looduslike ainetega on kaks võimalust: taimemahlade või kuivainetega.

Kasutades erinevaid taimemahlu (nt. peet, porgand), on mahla kättesaamiseks vajalik peenike riiv, millega riivitud massist saab mahla kahe lusika vahel välja pigistada.

  • Kui soovid katsetada sinise värvi tegemist punasest kapsast, haki väike kogus kapsast peeneks ning pane koos väga vähese veega pliidile 5 minutiks keema. Pea meeles, et mida rohkem vett sa lisad, seda lahjemaks jääb kapsavedeliku toon! Keemisel muutub vesi lillakassiniseks. Kui soovid saavutada puhtamat sinist tooni, lisa keeduveele natuke soodat.
  • Mida rohkem taimemahla värvipõhjale lisada, seda vedelamaks värvi paksus muutub! Seega peaks tooniv mahl olema võimalikult kontsentreeritud.

Toonides värvisegu kuivainetega (nt kurkum, kakao), on mõistlik segada seda värvipõhja sisse väikeste koguste kaupa, kuni oled saavutanud piisavalt intensiivse tooni (see võib juhtuda juba päris väikeste koguste juures).

  • Söetableti saad kergest pulbriks, kui asetad selle köögipaberi vahele ning rullid paar korda taignarulliga üle.
  • Kuivainetega värvipõhja toonimine muudab valmis värvi paksemaks.

100% looduslike näpuvärvide pisikesed miinused:

  • Väljaspool paberipinda määrivad need sama hästi kui teised värvid. Arvesta varakult sellega, et võid pärast suuremat kunstiprojekti seista vastamisi raskesti eemaldatavate „toiduplekkidega“.
  • Värvid muudavad seistes tooni. Kui värvile annab tooni mõne taime mahl, on paratamatu, et selle toon õhu käes muutub. Näiteks ülal toodud fotol olevad värvid seisid üle öö külmkapis ja olid hommikuse pildistamise ajaks omandanud juba teise tooni. Värvid nr. 7 ja 8 olid valmimisjärgselt päris sinist tooni, esimene vastavalt lillakam, teine rohekam.
  • Värvid säilivad lühikest aega. Iga toiduaine hakkab varem või hiljem riknema, nii ka nendega toonitud värvid. Riknemise tunneb kõige lihtsamini ära lõhna järgi. Näpuvärvid võiks ära tarvitada hiljemalt tegemisele järgneval päeval. Säilita neid kindlasti vaid külmkapis!

KATSETUSTE TULEMUSED

Nagu värvikatsetustest paberil näha, siis mitte kõik värvid karbis ei andnud tulemust paberil. Intensiivsed ja hästi katvad toonid sai peedimahla, kurkumi, kakao ja söega. Õrnemalt katsid paberit punase kapsaga toonitud värvid.

Koduses köögis saab seega valmis teha nii punase, kollase, sinise, pruuni kui ka musta värvi. Meil ei olnud käepärast spinatit, kuid kui vaadata martsipani värvimise tulemusi, siis peaks võimalik olema ka rohelise värvi tegemine.

Kuigi värvid jäävad oma intensiivsuselt poe omadele alla, on lõpptulemus – ohutud värvid – katsetamist väärt. Laste jaoks on eelkõige oluline rõõm tegevusest! See, kui punane parasjagu maalimiseks kasutatav punane värv on, ei oma üldsegi suurt tähtsust.