Kodune loendamisharjutus

Tänane loendamisharjutus sobib hästi natuke vanematele lastele, kes oskavad juba lugeda, tunnevad numbreid ning saavada hakkama iseseisva loendamisega.

Vaja läheb:
– paber
– kirjutusvahend

KUIDAS TEHA?

Mõtle välja, kus võiks laps esemeid loendada, ning joonista see koht paberile. Meie otsustasime loendada asju majas.

Joonista juurde pildid objektidest, mida laps peaks loendama – aknad, uksed, lambid jne. Vali loendatavad objektid selliselt, et laps saaks nende loendamisega iseseisvalt hakkama. Kui laps tunneb end kindlalt näiteks kümne piires, siis alustuseks proovigegi loendada esemeid, mida on kuni kümme. Hiljem, kui loendamisharjutust on rohkem tehtud ning ka lapse teadmised arenenud, siis saab loendada juba suuremat hulka asju.

Kirjuta lapse jaoks paberile ka loendamisülesanne. Näiteks: kui palju on neid asju meie majas? Nii saab laps ühtlasi ka harjutada lugemist.

Lase lapsel lugeda loendamisülesande teksti ning saada ta siis ette antud objekte loendama. Loendada võiks korraga ainult ühesuguseid asju, näiteks aknaid. Nii on ülesannet lihtsam täita.

Kui laps ei tunne end piisavalt kindlalt, võid loendamisülesande talle loendamise ajaks kaasa anda. Siis saab ta vastuse kohe paberile kirjutada. Kui kinnitad ülesande aga näiteks magneti abil külmkapi uksele, saab ühtlasi treenida ka mälu, sest laps peab siis meeles pidama nii ülesande (mis objekte ta peab loendama) kui ka saadud vastuse.

Kui asjad loendatud, tuleb lapsel vastuseks saadud number kirjutada loendamisülesande lehele. Kui laps tunneb end numbrite kirjutamisel ebakindlalt, siis aita teda, näiteks joonista ise number punktiirina ette.

Saadud vastuseid võib pärast omavahel võrrelda. Selgitage näiteks välja, kas aknaid on rohkem või vähem kui uksi või milliseid esemeid on kõige rohkem.

Kohanda loendamisülesanne alati vastavalt oma lapse võimetele. Ära tee seda liiga keeruliseks, sest nii võib huvi kaduda.

Kuidas on kodune loendamisharjutus kasulik?

  • arendab tähelepanuvõimet
  • treenib mälu
  • aitab harjutada loendamist ja numbrite kirjutamist
  • soodustab lugemisoskuse arendamist