Paberlennukid

Paberlennukit peaks oskama voltida iga poiss, aga see oskus kulub ära ka kõigile tüdrukutele. Samuti on see hädavajalik oskus kõigile isadele, kes soovivad omandada kõikeoskava perepea mainet.

See ruumilist mõtlemist ja käteosavust arendav tegevus on tuntud igal pool, kus paberit kasutatakse ja pakub rõõmu ja pinget ka täiskasvanuile. Guinessi rekordite raamatu andmetel kuulub maailmarekord paberlennuki kestvuslennus jaapanlasele Takuo Todale, kelle lennuk püsis 11. aprillil 2009 õhus 27,9 sekundit.

Enne voltima asumist käime läbi mõned üldised põhimõtted.

  • Voltimiseks sobib kõige paremini tavaline A4 mõõdus kirjapaber, ajalehepaber on õhukesevõitu ja sobib ainult väikeste lennukite tegemiseks, suur lennuk tuleb liiga lõtv. Peale kirjapaberi sobib suurepäraselt ka paksem ajakirjapaber. Liiga paksu paberit on raske korralikult voltida ja ka lennuki lennutamine nõuab rohkem jõudu.
  • Algul tasub voltides õpetust jälgida, aga kui asi käpas, leiab igaüks enda jaoks sobivamad voltimisvõtted ja võib-olla leiutab isegi mõne uue paberlennuki voltimise viisi.
  • Selleks, et lennuk lendaks otse, peab ta olema võimalikult sümmeetriline ja korralikult volditud murdejoontega. Ebasümmeetriliseks volditud lennukiga saab proovida erinevaid trikke, näiteks kas see saab lennata ümber nurga.
  • Kehvasti lendava lennuki puhul aitab mõnikord saba koolutamine, mõni korralikult volditud lennuk aga teadmata põhjustel korralikult lendama ei hakkagi, siis ei aita muu, kui voltida uus.
  • Kuigi paberlennukite lennutamine on ohutu meelelahutus, mis sobib ka siseruumidesse ja on meeleolukas tegevus näiteks laste sünnipäevapidudel, ei tee paha lähtuda kainest mõistusest. Paberlennuki viskamisel tuleb olla ettevaatlik, sest silma sattudes võib see põhjustada õnnetuse.

Erinevaid viise paberlennukit voltida on sadu, kui mitte tuhandeid. Lihtsate lennukite voltimise õpib kiiresti ära igaüks, keerulisemad lennukid, mille voltimine koosneb paarikümnest etapist, panevad tõsiselt proovile ka täiskasvanu taiplikkuse ja käteosavuse.

HELIKOPTER
See pole tegelikult tavapärases mõistes paberlennuk, sest ei lenda mitte horisontaalselt, vaid langeb tiireldes ülevalt alla. Väga lihtne meisterdada ja pakub mängulusti ka tüdrukutele, kellele lennukid ja tehnikamaailm suurt huvi ei paku.



Kuidas voltida?
1. Lõika paberist umbes 10 sentimeetri pikkune ja 2 sentimeetri laiune riba ja tee kääridega sellesse kolm sisselõiget nagu joonisel 1.
2. Pabeririba alumine ots voldi kokku, võid kinnitada liimiga.
3. Lõhedega ots painuta laiali, nii moodustub helikopteri tiivik.
4. Et helikopter lendaks paremini, võib alumise otsa külge kinnitada väikese raskuse, näiteks kirjaklambri.
5. Valmis! Tõsta helikopter võimalikult kõrgele pea kohale ja lase lahti. See hakkab õhus tiirlema ja langeb aeglaselt alla. Kui soovid pikemat lendu, viska helikopter võimalikult kõrgele otse üles või lennuta alla mõnest kõrgemast kohast. Ägeda efekti saab, kui mitu helikopterit lasta lendu ühekorraga.

KLASSIKALINE NOOLEKUJULINE PABERLENNUK
Kõige tavalisem lihtne paberlennuk, mille voltimist peaks oma lapsepõlvest mäletama iga lapsevanem. Kui ei, siis nüüd on sobiv hetk meelde tuletamiseks. See on kerge lennuk, mis ei vaja lennutamiseks tugevat viset, kuid tema õrn ninaosa läheb takistusega põrkudes kergesti lömmi. Nina tugevdamiseks võib voltimist alustades keerata paberi ülemise serva kahekorra.



Kuidas voltida?
1. Murra paberileht pikkupidi kokku, et keskele tekiks murdejoon.
2. Nüüd voldi paberi ülemised nurgad keskjoonele kokku, jälgi, et paberi keskjoone kumerus on voltija, mitte laua suunas.
3. Veel üks kord voldi nurgad keskjoonele kokku.
4. Voldi paber mööda keskjoont kokku ja keera 90 kraadi.
5. Viimasena voldi tiivad, keerates mõlemad ülemised servad alla. Valmis!

HÄVITAJA
Hävituslennukit meenutav paberlennuk, mis värvilisest paberist voldituna ja eraldusmärkidega kaunistatuna näeb efektne välja. On suhteliselt lihtne voltida ja tasub kindlasti proovimist, sest ei vaja tugevat viset, aga hoolikalt voldituna lendab väga sirgelt ja kaugele. Kui juhtub, et lennuk kisub järsult alla või üles, tuleb tiibade tagumisi otsi painutada vastavalt veidi üles- või allapoole. Samuti võib teha lennuki sabasse pikisisselõiked, et saba oleks lihtsam koolutada.



Kuidas voltida?
Esimesed kolm etappi on samad, mis klassikalisel noolekujulisel lennukil:
1. Murra paberileht pikkupidi kokku, et keskele tekiks murdejoon.
2. Nüüd voldi paberi ülemised nurgad keskjoonele kokku, jälgi, et paberi keskjoone kumerus on voltija, mitte laua suunas.
3. Veel üks kord voldi nurgad keskjoonele kokku.
4. Nüüd voldi ülemine terav tipp alla.
5. Allavolditud terava tipu ots voldi üles.
6. Ülesvolditud terava tipu ots voldi tagasi, nii saab lennuk tugevama nina.
7. Keera lennukit 90 kraadi ja voldi ta mööda keskjoont kokku.
8. ja 9. Lennuki nina on nüüd valmis, aeg vormida sabatüür. Selleks tee sabaosasse kääridega sisselõige suunaga nina poole ja voldi sabatüür ruumiliseks. Pikem sisselõige annab kõrgema sabatüüri ja teeb lennuki lennul stabiilsemaks.
10. ja 11. Nüüd voldi tiivad, keerates mõlemad ülemised servad alla analoogselt lihtsa paberlennukiga. Mõlemad tiivaotsad voldi üles. Valmis!

PISTRIK
See on natuke rohkem voltimisosavust nõudev lennuk, mis lendab stabiilselt ja kaugele, aga vajab raske nina tõttu veidi tugevamat viset. Kuna lennuki nina on tugev, peab see kaua vastu ja ei karda ka takistuste vastu põrkamist.



Kuidas voltida?
1. Voldi paberist kolmnurk. Selleks voldi paberilehe lühem külg pikemale küljele ja lõika ülejäänud paber ära. Ülejäänud kitsas riba pane esialgu kõrvale, sellest tuleb hiljem pistriku saba.
2. Voldi kolmnurk risti pikemat külge pooleks.
3. Voldi kolmnurk veel kord risti pikemat külge pooleks
4. Nüüd voldi paber täiesti lahti ja juba olemasolevat murdejoont pidi voldi ruut ristkülikuks.
5. Aseta kolmnurk lauale nii, et lahtised nurgad on all. Voldi ülemised nurgad sissepoole keskjooneni, nii et tekib kahekordne kolmnurk.
6. Nüüd tee kitsast paberribast saba, selleks murra riba pikkupidi kokku, et keskele tekiks murdejoon.
7. Voldi riba ülemised nurgad murdejooneni.
8. ja 9. Paigalda saba. Selleks torka saba, volditud ots ees, kahekordse kolmnurga sisse.
10. Voldi kahekordse kolmnurga kaks sinupooset pealmist nurka üles kolmnurga tipu juurde.
11. Voldi kolmnurga tipp alla. Fikseeri nina, selleks pista eelmises punktis ülesvolditud kaks nurka kolmnurga tipu külgedel olevatesse taskutesse.
12. Pistrik on valmis! Voldi ta veel kord pikkupidi kokku ja vajadusel kohenda.


MIDA KASULIKKU ÕPETAB PABERLENNUKITE TEGEMINE?

  • arendab silm-käsi koordinatsiooni ja käte motoorikat
  • soodustab mõlema ajupoolkera koostööd, sest tegevusse on kaasatud mõlemad käed
  • arendab ruumilist mõtlemist
  • paneb tööle kujutlusvõime ja fantaasia