Tuuleratas

Suvised tuuled teevad ikka tuju heaks ja eriti tore on tuult püüda värvilise tuulerattaga. Tuulerattaid on lihtne meisterdada ning lisaks tuulepüüdmisele saab neid kasutada toakaunistusena või kleepida sünnipäevakaardile.

Vaja läheb:
(värviline) paber
kustutuskummiga pliiatsid
knopkad
käärid
liim
(värvilised pliiatsid)


Kuidas teha?

1. Lõika värvilisest paberist ruudud. Meie tegime tuulerattad 12×12 cm paberitükkidest. Kui soovid teha kahevärvilist tuuleratast, siis kleebi kaks erinevat värvi paberit omavahel kokku (kasuta õhukesi pabereid). Paberitüki võid kirjuks värvida ka värvipliiatsitega.
2. Murra paberruut piki nurki pooleks, voldi lahti ning murra seejärel ka teistpidi piki nurki pooleks. Lahti voltides saad tulemuseks ruudu, mis on jagatud neljaks võrdseks kolmnurgaks.
3. Tee igast nurgast mööda voltimisjoont sisselõige (2/3 ulatuses nurgast kuni keskpunktini).
4. Torka nõela või knopkaga paberisse 5 auku – üks auk paberi keskele ning neli auku lahtilõigatud nurkadesse. Jälgi, et nurkadesse tehtavad augud oleksid üle ühe nurga!
5. Keera üks auguga nurk paberi keskel oleva auguga kohakuti ja kinnita liimiga. Tee samamoodi ka teiste augustatud nurkadega.
6. Lase liimil kuivada, seejärel torka kohakuti aukudest läbi knopka.
7. Torka knopka koos tuulerattaga kustutuskummi külge.



Mõned nipid, mida tuuleratta valmistamisel silmas pidada:

  • Mida väiksemast ruudust tuuleratast valmistada, seda lihtsam on lapsel seda puhuda. Samuti mõjutab pöörlemiskiirust paberi paksus – mida õhem on paber, seda lihtsam on seda puhuda.
  • Kui tuuleratas ei taha hästi pöörelda, kontrolli, kas tuuleratas ei ole liiga tihedalt knopka ja kustutuskummi vahele surutud. Vajadusel tõmba knopkat natuke kustutuskummist välja.
  • Tuuleratta saad paremini pöörlema ka siis, kui teed augu pisut suurema, kui on knopkanõela läbimõõt.
  • Tuuleratas kinnitub pliiatsi külge knopkaga, mis võib päris väikestele lastele olla ohtlik! Ära jäta tuulerattaid pisikestele järelvalveta mängimiseks!.

MIDA KASULIKKU ÕPETAB TUULERATTA VALMISTAMINE?

  • soodustab käelise tegevuse arengut
  • paneb ajupoolkerad koostööd tegema, sest voltimisse on kaasatud mõlemad käed
  • arendab ruumilist mõtlemist