Lõngamunad

Lõngamunade tegemine on tore alternatiiv tavalisele lihavõttemunade värvimisele, selle käigus saab ära kasutada kõik lõnga- ja niidijupid.

Vaja läheb:
õhupallid
lõnga, nööri, jämedamat niiti jmt
PVA liim (saad asendada suhkru ja veega)
nõel

Kuidas teha?

1. Puhu õhupallid täis vastavalt sellele, kui suuri mune teha tahad. Lõnga kulub üsna palju (meenuta kooliajast kera ümbermõõdu valemit), seega arvesta enne puhumaasumist oma lõngavarude suurusega.
2. Lõika lõngad lühemateks juppideks, et neid oleks lihtsam ümber õhupalli kerida.
3. Kata tööpind vanade ajalehtede või kilealusega, sest edasine tegevus läheb kleepuvaks!
4. Kalla alusele (näiteks taldrik) välja paras kogus PVA liimi. Seda peaks olema nii palju, et saad lõngajupi sellesse üleni ära uputada. Liimile lisa veidi vett, vastasel korral kipub see liiga kiiresti kuivama.
5. Kasta lõngajupp üleni liimi sisse. Lõngajuppe immuta liimis ühekaupa, sest nad kipuvad kergesti sõlme minema.
6. Üleliigne liim eemalda lõngajuppe pöidla ja nimetissõrme vahelt läbi tõmmates.
7. Keri lõng õhupallile just nii nagu sulle meeldib, hõredalt või tihedalt. Arvesta, et pärast liimi kuivamist peab jääma lõngakeerdude vahele avaus, kust saad õhupalli välja tõmmata. Et liim pallile liiga kõvasti kinni ei jääks, võid määrida õhupalli pinna kokku kergelt seebi või mingi rasvase ainega (õli, kreem).
8. Aseta õhupall kuiva ja sooja kohta kuivama, kõige parem, kui saad selle üles riputada. Nii kuivab liim ühtlasemalt. Lase lõngamunal kuivada vähemalt üle öö! Liimi kuivades muutub lõng palli ümbes jäigaks.
9. Nüüd on aeg õhupall eemaldada- pliiatsi, lusikavarre vm tömbi esemega torgi ettevaatlikult õhupalli lõngakeerdude vahelt, et see lõnga küljest lahti laseks.
10. Võta terav nõel ning torka õhupall katki, jäänused tõmba lõngakeerdude vahelt välja.

Kui PVA liimi käepärast pole, saab liimi asendada küllastunud suhkrulahusega. Selleks kuumuta pliidil väikses potis umbes 2 osa vett ning lisa sellele 3 osa suhkrut. Sega kuni suhkur on lahustunud. Lahus on parajalt kange, kui suhkur enam ei lahustu ning poti põhja jäävad suhkrukristallid. Lase segul enne kasutamist maha jahtuda.Mõned nipid lõngamunade tegemiseks:

  • Kui kasutad ühe muna tegemiseks erineva jämedusega lõngu ja niite, siis alusta lõngade pealekerimist jämedamatest lõngadest. Õhupalli katki torkamisel hoiavad need kindlamini kuju, peenemad niidid võivad end aga koos õhupalliga “kokku tõmmata”, eriti kui need on tugevasti palli külge kleepunud.
  • Liigne liim tasub lõngalt enne õhupallile kerimist maha pigistada. Üleliigne liim jätab valmis lõngamunale läbipaistvad ebemed (need saad valmis munadelt maha õrnalt kääriotstega tõmmates).
  • Oota ära liimi täielik kuivamine! Liiga vara katki tehtud õhupalli ümber pole lõngad veel piisavalt jäigad ja lõngamuna tõmbab krimpsu.
  • Torka õhupall katki julge hoogsa torkega, et pall kiirelt tühjaks läheks. Kui õhk voolab pallist välja aeglaselt, võivad palli külge kleepunud lõngad-niidid koos palliga kokku tõmbuda.


MIDA KASULIKKU ÕPETAB LÕNGAMUNADE TEGEMINE?

  • arendab silm-käsi koordinatsiooni
  • soodustab mõlema ajupoolkera koostööd, sest tegevusse on kaasatud mõlemad käed
  • aitab kaasa ruumilise mõtlemise arengule