Vesiratas

Vesiratas on lihtne ja fantaasiat ergutav mänguasi, mis annab tegevust nii vihmaseks kui ilusaks päevaks, vaja on vaid voolavat vett. Konstruktsiooni mõtleb iga väike insener käepärastest materjalidest ise välja, seepärast on ka järgnev õpetus inspiratsiooni andmiseks, mitte täpseks järgimiseks.

Ehitamisel tasub arvestada, et mida raskemast materjalist vesiratas, seda tugevamat veevoolu on vaja tema pöörlemapanemiseks. Sujuvamaks pöörlemiseks peaks labasid olema vähemalt neli.

Vaja läheb:
– kartul või veinipudelikork
– grilltikk
– plastikpudel või piimapakk
– nuga ja/või käärid

Kuidas teha?

  1. Lõika kartulist veinipudelikorgi suurune ja kujuline tükk. Katsu see teha võimalikult sümmeetriline, siis pöörleb ratas ühtlasemalt (lõikamiseks saad eriti hästi kasutada näiteks õunalõikurit).
  2. Torka grilltikk läbi kartuli (või korgi), et oleks lihtsam, võid tikuotsa määrida enne tilga taimeõliga. Ettevaatust, tiku otsaga võib kergesti kätte torgata! Ohutuse huvides lõika tiku terav otsa pärast kartulist läbitorkamist tömbiks.
  3. Lõika plastikpudelist või piimapaki kartongist vesiratta labad. Labade tegemiseks kõlbab ka muu materjali, mis ei vetti.
  4. Torka labad võrdsete vahedega kartulitüki sisse. Kui kasutad pudelikorki, lõika labade jaoks terava noaga korgi sisse lõhed.
  5. Paiguta vesiratas vette kahe Y-kujulise oksahargi peale. Ongi valmis!



Mida kasulikku õpetab vesiratta meisterdamine?

  • arendab käelist osavust
  • õpetab kasutama käepäraseid materjale teistsugusel viisil
  • näitab, kuidas vee voolamist saab kasutada masinate tööle panemiseks või energia tootmiseks- samal põhimõttel töötavad näiteks hüdroelektrijaam ja vesiveski

HOIA LOODUST! Võta vesiratas peale mängu alati veest välja ning endaga koju kaasa!